Pomiary długości i kąta to jedna z podstawowych metod pomiarowych realizowanych w laboratorium metrologicznym. Mają bardzo szeroki zakres w przemyśle i znajdują zastosowanie zawsze w przypadku konieczności wyznaczenia precyzyjnych parametrów detali geometrycznych.
Mikroskop optyczny stosuje się do wykonywania bezdotykowych pomiarów o dużej dokładności w układzie współrzędnych prostokątnych lub biegunowych pod kąt. Urządzenia tego typu wykorzystywane są najczęściej w laboratoriach pomiarowych, a także w przemyśle maszynowym. Stosuje się je w izbach pomiarowych i w narzędziowniach. Zjawisko miniaturyzowania elektroniki staje się coraz bardziej powszechne, przez co w przemyśle wykorzystuje się coraz dokładniejsze maszyny do pomiaru detali. Przedstawiamy zastosowanie mikroskopu, które sprawia, że widoczne są każde, nawet najmniejszy elementy.
W dzisiejszych czasach współrzędnościowa metoda pomiarowa uchodzi za jedną z najbardziej uniwersalnych technik pomiaru. Stosowana jest do kontrolowania wyprodukowanych części, a także wspiera pracę wysoko wyspecjalizowanych ośrodków badawczych. Cechuje ją bardzo mała niepewność pomiarowa. Na czym ona właściwie polegają pomiaru współrzędnościowe?
Szeroko rozumiana metrologia zajmuje się realizacją różnorodnych badań pomiarowych. Niezależnie od przeznaczenia, celu i miejsca wykonywanych pomiarów, muszą one dawać maksymalnie precyzyjne wyniki. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji pomiarów należy zweryfikować optymalny sposób ich wykonania oraz korzystać z nowoczesnych narzędzi najwyższej jakości. Dokonując ogólnego podziału można wyróżnić pomiary stykowe oraz bezstykowe. Czym się charakteryzują i jakie są różnice między nimi?